Lubrykant

Co to jest lubrykant? Jak stosować lubrykanty? Lubrykantów używamy podczas seksu, masturbacji oraz używania seks-zabawek. Lubrykanty działają w celu zmniejszenia tarcia pomiędzy skórą a osobą/przedmiotem/inną częścią ciała. Wszystko po to, by doznania seksualne były jak najprzyjemniejsze!

Najlepszy lubrykant: ranking

  • Smoothglide z Aloesem
  • AQUA EXTREME
  • Durex Perfect Glide
  • Sensitive Anal Gel
  • Be Lover ŻEL NA BAZIE WODY

Lubrykant – po co używać?

Dlaczego używać lubrykantów? Ich zalety można wyliczać w nieskończoność! Używanie smaru nie jest powodem do wstydu – jest wręcz wspaniałym dodatkiem w sypialni. Są ludzie, którzy bez lubrykantu nie są w stanie osiągnąć maksymalnego zadowolenia z seksu.

Około połowa kobiet po menopauzie ma tendencję do suchości pochwy, przez co odczuwają dyskomfort podczas seksu. Po menopauzie obszar moczowo-płciowy (w tym pochwa i srom) może ulec zmianie z powodu spadku poziomu estrogenów. Nie tylko kobiety po menopauzie borykają się z tym problemem. Kłopot może dotyczyć także kobiet karmiących piersią, przyjmujących różne leki, cierpiących na choroby. Użycie środka nawilżającego pomaga zmniejszyć dyskomfort uczucia suchości podczas seksu. Jeśli ten problem dotyczy także Ciebie, koniecznie spróbuj użyć lubrykantu, jeśli jeszcze tego nie robiłaś!

Jak wybrać dobry lubrykant?

  • Na początek najlepszym wyborem będzie lubrykant na bazie wody. Taki smar nada się do wszystkich seksualnych czynności: penetracja, masturbacja czy zabawa z seks-gadżetami. Lubrykanty na bazie wody są idealne dla osób z wrażliwą skórą lub gdy pochwa jest lekko podrażniona. Co nie mniej istotne, bardzo łatwo usunąć je z pościeli i ubrań, nie pozostawiają plam. Smary na bazie wody mają pewne minusy. Nie nadają się do używania w wodnym otoczeniu – jeśli zabawa miałaby odbyć się pod prysznicem, taki lubrykant od razu się wypłucze. Ponadto, środki na bazie wody wymagają ponownej aplikacji, jeśli seks trwa dłużej.
  • Smar na bazie silikonu – jest on śliski i świetny na dłuższe zabawy. Nie zmywa się tak łatwo. Nie trzeba nakładać go dużo i rzadko wymaga ponownej aplikacji. Smary na bazie silikonu są doskonałe do uprawiania seksu lub do masturbacji pod prysznicem. Problem polega na tym, że smary na bazie silikonu są nieco bardziej uciążliwe do zmycia, do oczyszczenia z nich potrzebne jest mydło i woda. Czasami smary na bazie silikonu mogą również zostawiać plamy. Silikonowych lubrykantów nie należy stosować do zabawek wykonanych z tego samego materiału. Z czasem mogą one uszkodzić gadżet. Jeżeli jednak używasz zabawki analne wykonane z innych materiałów, takich jak twardy plastik, szkło i stal, bez problemu możesz nasmarować je lubrykantem z silikonem.
  • Lubrykanty na bazie oleju zapewniają uczucie śliskości, utrzymujące się dłużej niż smar na bazie wody. Smary te są idealne do masturbacji (dłonią lub zabawką), penetracji  i zabawy w wodzie. Smary na bazie oleju są genialne do masażu! Do prezerwatyw lateksowych nie należy stosować lubrykantów na bazie oleju (ani innych produktów na bazie oleju, takich jak wazelina lub olej mineralny), ponieważ mogą one rozpuścić lateks w prezerwatywie i spowodować jej pęknięcie. Pamiętaj, aby lateksowe zabawki seksualne przechowywać z dala od środków smarnych na bazie oleju. Również prezerwatywy nielateksowe (jak te z poliizoprenu) są wrażliwe na lubrykanty olejowe. Przed użyciem należy zawsze sprawdzić wskazania producenta. Inną wadą smarów na bazie oleju jest to, że trudniej pozbyć się ich z prześcieradeł i ciała.

Najlepszy lubrykant do seksu analnego

W przypadku seksu analnego użycie lubrykantu jest wręcz konieczne. Przypominamy: kanał odbytu nie produkuje płynów, przez to penetracja jest utrudniona. Ponadto szczelny zwieracz mięśniowy przy wejściu do odbytu ma znacznie większy opór niż pochwa.

Korzystanie ze środka nawilżającego czyni seks analny bezpiecznym. Użycie lubrykantu na bazie wody zmniejsza szanse na pęknięcie prezerwatywy, w przeciwieństwie do środków nawilżających na bazie oleju lub śliny.

Szanse na zsunięcie się prezerwatywy podczas stosunku analnego są również związane z odpowiednim nawilżeniem. Nałożenie właściwego smarowidła na zewnętrzną część prezerwatywy może zmniejszyć ryzyko zsunięcia się jej z członka. Pamiętajmy, że przede wszystkim lubrykant w trakcie seksu analnego zapobiegnie niemiłym doświadczeniom, takim jak otarcia, czy nawet ból.

Dobre lubrykanty: poradnik zakupowy i cena

Jeśli wybierasz swój pierwszy lubrykant, lepiej unikaj smarów zawierających sztuczne aromaty, kolory, cukry, olejki eteryczne lub glicerynę – nigdy nie wiadomo, jak zareagujesz na te dodatki. Sprawdź listę składników, przeczytaj recenzje produktów. Gdy będziesz mieć już doświadczenie z intymnym smarowidłem, możesz spóbować innych opcji, oferowanych przez rynek. Wybór jest tu naprawdę duży.

Jeśli zdecydujesz się na lubrykant na bazie wody, spróbuj wybrać taki, który odzwierciedla kwaśność zdrowej pochwy – około pH 3,8 do 4,5. Jeśli smar ma być do użytku analnego, wybierz taki, z poziomem pH 5,5 do 7.

Niektóre lubrykanty zawierają środki plemnikobójcze. Rynek oferuje również takie smarowidła, które w swoim składzie mają składniki pomagające w zapłodnieniu. Dla każdego coś miłego i odpowiedniego. Miłej zabawy!