Feromony

Najważniejsze męskie feromony to Androstenol, Androstenon, Androstadienon. Piszę o tym, ponieważ coraz więcej osób szuka bardziej zaawansowanych wiadomości na temat feromonów. Nie zadowala ich samo stwierdzenie, że takie związki chemiczne istnieją i wdzierają się w podświadomość kobiety, podniecając je niby pośladki Mela Gibsona, gdy był jeszcze młodym byczkiem. Jeśli też chcesz wiedzieć, jak to właściwie działa to poniżej kilka słów wyjaśniających.

Feromony: najważniejsze typy

Napiszę o tych najważniejszych feromonach, które najczęściej są dodawane do produktów. Po kolei:

  1. Androstenol: to jest ten feromon, który rozpogadza każdą kobietę. Sprawia, że staje się bardziej ufna, zachęcona do ciebie. Nabiera ochoty na zwierzenia i bliskość. Na tym feromonie oparte są takie produkty jak np. BTB, czyli tzw. feromony socjalne. Nie należy lekceważyć mocy Androstenolu w uwodzeniu. Jeśli ma coś wyjść między tobą a kobietą, to musi między wami pojawić się zaufanie. Ona musi poczuć się przy tobie bezpiecznie i komfortowo, żeby przestać główkować, czy aby nie wywiniesz jej jakiegoś paskudnego numeru. Dzięki Androstenolowi przeskakujecie te obawy, a ona skupia się na przyjemnościach.
  2. Androstadienon: gdyby ze wszystkich feromonów miał na świecie zostać tylko jeden, to niech tym feromonem będzie Androstadienon. Bo to właśnie Androstadienon ma takie działanie, które na ogół kojarzy się z feromonami. Działa tylko na kobiety. Pobudza je seksualnie. Można nawet powiedzieć, że odbiera im trochę rozumu, a pozwala dojść do głosu żądzom, bo przecież kobiety też takie żądze mają, tyle, że na co dzień ukrywają je starannie pod płaszczykiem niedostępności. Opór przychodzi im trudniej, gdy masz na sobie Androstadienon. Wystarczy naprawdę niewielka ilość, żeby puściły im hamulce.
  3. Androstenon: i na koniec feromon samca-alfa. Nazwałbym go takim pośrednim, między socjalnym a afrodyzjakiem. Z jednej strony ustawia innych facetów, sprawia, że traktują cię z respektem, szanują twoje opinie i podświadomie widzą w tobie swojego wodza. Za to na kobiety działa podniecająco. Bo czy władza i siła podnieca kobiety? No chyba nie muszę tutaj tego potwierdzać, ani udowadniać. Androstenon dodaje mocy innym feromonom, dlatego znajdziesz go często w mieszaninach z Androstenolem albo Androstadienonem.

Jak działają feromony?

feromony miłości
Feromony to bodźce zapachowe pomagaące w odnalezieniu partnera

Między wszystkimi kręgowcami węch ssaków jest najbardziej rozwinięty. Bodźce zapachowe są informacjami chemicznymi, obok żywienia odgrywają wyjątkowo dużą rolę w rozmnażaniu się i zachowaniach społecznych.

Komunikacja oparta na znakach feromonowych jest bardzo powszechna u zwierząt. Osobniki danego gatunku potrafią interpretować te znaki.

W okresie rui w moczu samicy pojawia się feromon a wyczuwając to samiec podnieca się . Samica gotowa do kopulacji w odpowiedzi na zalety samca przyjmuje odpowiednią, wyzywającą pozę.

Samiec mający niższą rangę w stadzie nie produkuje charakterystycznego męskiego feromonu, zachowuje się on tak jak samica. Swoim zachowaniem nabiera samca dominującego, który zaczyna się do niego zalecać (tylko w takim przypadku, jeśli nie ma pobliżu samicy – w obecności samicy będącej w okresie rui samce zaczną walczyć ze sobą).

Naukowcy wykazali, że powyższe przykłady dotyczą również ludzi , nawet jeśli w wyniku zmian cywilizacyjnych trochę w innej formie. Mężczyzna czy też kobieta, u których produkcja feromonów i kontakt ze światem zewnętrznym funkcjonuje dobrze, łatwej mogą znaleźć parę lub partnera seksualnego.

Dowody na istnienie ludzkiego feromonu

Już dawno zaobserwowano, że członkinie zamkniętych społeczności kobiet mają synchronizowane cykle menstruacyjne. Jak dotąd nauka nie znała wytłumaczenia tego zjawiska. Jedna badaczka Uniwersytetu w Chicago znalazła odpowiedź na ten problem: synchronizacja odbywa się za pomocą feromonów.

Feromony produkowane przez poszczególne osobniki są zapachami , które już w bardzo małej koncentracji w istotny sposób wpływają na zachowanie zwierząt. Za pomocą feromonów produkowanych przez osobniki drugiej płci motyle i inne owady latające znajdują parę nawet z odległości wielu kilometrów , za ich pomocą młoda królowa utrzymuje razem robotników wyrojonych z uli. W oparciu o feromony szczury odstawiają od piersi swoje maleństwa. To one zadecydują, którą z swoich towarzyszek wybiorą chomiki, one też określają dominację słoni w stadzie.

Feromony są bardzo powszechne w świeci zwierząt i dla wielu gatunków udało się udowodnić ich wpływ na osobnicze zachowania. Człowiek pozostał wyjątkiem, ponieważ jednak dotąd nie znaleziono dowodów na istnienie ludzkiego feromonu i jego oddziaływanie. Nasz węch jest zbyt słaby, żeby odbierać zapach feromonów. Choć zapach naszych towarzyszy również ma istotny wpływ na wybór partnera, ale w tym przypadku jednak chodzi o bogaty i intensywny materiał zapachowy, który w żaden sposób nie podlega kategorii feromonów.

Hormony seksu – rys historyczny

Edward Wilson, biolog amerykański, jeden z największych ekspertów światowych w tematyce mrówek, zaproponował badania socjo-biologiczne na temat podstawy genetycznych zachowań towarzyskich. W latach 1950-tych odkrył on, że mrówki komunikują się za pomocą tak zwanego feromonu. Według badań wykonanych później, u innych zwierząt zjawisko to również wystepowało. Na przykład samiczka motyli w okresie godowym potrafi przyciągać samca z wielokilometrowej odległości.

Żeby do tego doszło wystarczyła jedna molekuła feromonu w jednym centymetrze sześciennym powietrza. W żądle pszczoły również znajdują się takie feromony, które po ukąszeniu ulatniają się i powodują , że inne pszczoły zaczynają atakować. Nos człowieka nie wyczuwa tych zapachów w tak niskiej koncentracji. Istnieją feromony ludzkie , które powstają w skórze człowieka. Mogą one powodować pociąg seksualny, ale także niepokój. Według badań kalifornijskiej firmy farmaceutycznej niedługo w medycynie też będzie można wykorzystać feromony. Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyczy ok. 40% kobiet w okresie rozrodczym.

Uważa się, że odpowiedzialną za pojawienie się objawów tego zespołu jest ciągła zmiana poziomu hormonów płciowych wpływających również na aktywność mózgu. Na leczenie tego zjawiska wynaleziono pewien związek feromono-podobny. Jest to womeroferina (vomeropherin), która wciągana przez nos od razu łagodzi nieprzyjemne objawy fizyczne i poprawia nastrój. Naukowcy dotąd u dwudziestu kobiet wypróbowali womeroferinę w formie sprayu do nosa. Działanie jest zauważalne od razu i utrzymuje się od dwóch do czterech godzin. Cząsteczki wytwarzające zapach razem z powietrzem dostają się na błonę śluzową nosa.

Jak wyczuwamy feromony?

Na błonie śluzowej nosa odróżnimy ośrodki odpowiedzialne za przygotowywanie wdychanego powietrza oraz ośrodki węchowe, które składają się na organ węchu. Nabłonek węchu zajmuje niewielką część górnej muszli małżowiny oraz przeciwległej części przegrody nosowej. Wielo-składowy nabłonek węchu zbudowany jest z komórek zrębu i komórek nabłonka zmysłowego. Poza tym ośrodek węchowy zawiera wiele małych gruczołów śluzowych (gruczołów Bowmana), których śluz cienką warstwą pokrywa błonę śluzową nabłonka węchowego. Część dalsza komórek nabłonka węchowego jest cienka i „wystaje” z powierzchni nabłonka, tworząc stożki węchu. Część bliższa komórek nabłonka węchowego cienkimi wypustkami przechodzi w komórki Schwana.

VNO (Vomeronasal Organ – narząd nosowo-lemieszowy), to nabłonek węchu znajdujący się w błonie śluzowej przegrody nosowej, który u gadów odgrywa znaczącą rolę przy zdobywaniu pokarmu. Molekuły noszące zapach trafiają na receptory węchowe pobudzając te komórki, a wychodzące z nich nitki tworzące nerw węchu przenoszą ten bodziec do mózgu. Tak samo, jak przy smaku, jesteśmy w stanie wyczuwać tylko kilka podstawowych zapachów, ale ich mieszanki o różnych proporcjach już tworzą miliony zróżnicowanych wzorów zapachowych.

Molekuły o podobnej strukturze przestrzennej powodują odczucia podobnych zapachów. Do wyczuwania feromonów zdolny jest tylko pewien specjalny obszar nabłonka węchu VNO (narząd nosowo-lemieszowy), który znajduje się w jamie nosowej na kości lemieszowej. Vomeropherin jest przywiązany do VNO na nabłonku węchu, podrażnia komórki czuciowe, które wysyłają bodźce w kierunku podwzgórza. Ten obszar mózgu jest odpowiedzialny za utrzymanie homeostazy – chemicznej równowagi organizmu oraz za popęd seksualny , niepokój, strach i apetyt.

Perfumy z feromonami – co warto wiedzieć?

Perfumy z feromonami od pewnego czasu robią prawdziwą karierę. Przypisuje się im niezwykłe właściwości, dzięki którym wzrośnie nasza pewność siebie, atrakcyjność, a codzienne kontakty z innymi ludźmi okażą się łatwiejsze niż do tej pory. Co faktycznie tkwi w feromonach, odpowiada za ich skuteczność, a przede wszystkim zapewnia im tak ogromną popularność?

Stosując perfumy z feromonami na co dzień możemy wyeksponować pozytywne cechy naszego charakteru, w związku z czym ludzie będą nam okazywać szacunek, staną się życzliwi, otwarci i przyjaźnie nastawieni. Perfumy z feromonami to również doskonały pomysł na urozmaicenie życia seksualnego. Za sprawą feromonów wzrośnie nasza pewność siebie i poczucie własnej wartości, a także pożądanie i namiętność między partnerami.

Czy perfumy z feromonami są dla mnie?

Takie pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, rozważających zakup perfum z feromonami. A zatem, jeśli zależy nam na podniesieniu naszej atrakcyjności, zarówno w codziennych sytuacjach, jak i przy wyjątkowych okazjach, wywieraniu pozytywnego czy wręcz porównującego wrażenia na osobach płci przeciwnej i poprawieniu własnej samooceny, odpowiedź powinna nasunąć się sama. W tym momencie warto przypomnieć, że feromony są substancjami bezzapachowymi, więc wśród perfum nimi wzbogaconych z pewnością znajdziemy nutę zgodną z naszymi preferencjami.

Ceny specyfików z feromonami

Perfumy z feromonami dostępne są w wielu sklepach internetowych, gdzie ich ceny kształtują się od około 70 do 500 złotych. W ofercie niektórych z nich dostępne są także aktywne i bezzapachowe koncentraty, które z powodzeniem można stosować wraz z ulubionymi perfumami, jednocześnie czerpiąc niekwestionowane korzyści z działania feromonów.

Perfumy z feromonami cieszą się ogromną i stale rosnącą popularnością, a swoim działaniem szturmem zdobyły serca kobiet i uznanie w oczach mężczyzn. Choć początkowo budziły skrajne emocje, dziś grono ich wielbicieli regularnie się powiększa. A tym, co nie ulega właściwie żadnej wątpliwości, jest wielka pokusa przekonania się o ich skuteczności na własnej skórze.